BARÜ GÖRSEL KİMLİK KILAVUZU

VERSİYON NO: 1.0 - 2023

BARÜ GÖRSEL KİMLİK KILAVUZU VERSİYON NO: 1.0 - 2023

Birim Logotype

Logotype formatlıyla sunulan BARÜ markasının altında fakülteler, yüksekokullar, enstitüler, bölümler, anabilim dalları, araştırma merkezleri ve üniversiteye bağlı diğer birimler yer almaktadır. Detayları aşağıda belirtilen birim logotype tasarımında tüm birim isimleri BARÜ’nün sağında (değişken alanda) ayırma kılavuzuyla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu temel düzenleme ile farklı logo kullanımlarından doğan görsel kirlilikler önlenmeye çalışılmış ve tüm birim isimleri aynı logotype tasarımında birleştirilerek kurumsal çatının oluşturulması amaçlanmıştır.

Birim Logotype
Uygulamaları

Birim Logotype Örneği

Birim logotype tasarımı, sabit ve değişken alan olmak üzere temel iki bölümden oluşmaktadır.

Sabit alanda sözel işaret (kurumsal isim kısaltması) “BARÜ” yer almaktadır. Değişken alanın üst satırında kurum adına (Bartın Üniversitesi) ve alt satırında ise birim adına yer verilmiştir. Ayrıca bu iki bölümü birbirinden ayırt etmek ve tipografinin daha kolay algılanması amacıyla dikey bir ayırma kılavuzu kullanılmıştır.

Birim logotype’ların İngilizce kullanımının gerektirdiği durumlarda aynı kurallar gözetilerek ingilizce versiyonları yanda gösterildiği gibi kullanılmalıdır.

Tüm birimlere ait logotype tasarımlarını “Birim Logotype” ana sayfasından indirebilirsiniz.

İndirin

Responsive image

Uzun İsimli Birim Logotype Örneği

Karakter sayısının fazla olduğu birim adları için yanda gösterilen örnekte olduğu gibi birim logotype tasarımının değişken alanı üç satırda kullanılabilir.

İndirin

Responsive image

Bileşenler

Birim logotype tasarımı, kurumsal isim kısaltmasından oluşan “BARÜ“, ayırma kılavuzu ve yanda belirtilen tipografi ile renk bileşenlerinden oluşmaktadır.

Tipografi bileşeni:
Hurme Geometric Sans No 3 Yazı Ailesi Semi Bold Yazı Tipi Stili

Renk bileşeni:
Barü Dark Blue C:97 M:73 Y:0 K:0 R:0 G:71 B:171

Responsive image

Pozitif ve Negatif Kullanımı

Birim logotype’ın pozitif (erkek) kullanımının ideal zemin rengi beyazdır. Beyaz zemin üzerine tam renkli, tek renk kullanımının gerektirdiği durumlarda da siyah versiyonu kullanılmalıdır.

Logotype’ın negatif (dişi) kullanımının ideal zemin rengi siyahtır. Siyah veya koyu zeminlerde tek renk (beyaz) versiyonu kullanılmalıdır.

Responsive image

© Bartın Üniversitesi 2023

Ziyaret Ediniz
bartin.edu.tr

İletişim
basin@bartin.edu.tr

Sosyal Medya
baruedutr

© Bartın Üniversitesi 2023

Ziyaret Ediniz
bartin.edu.tr

İletişim
basin@bartin.edu.tr

Sosyal Medya
baruedutr