BARÜ GÖRSEL KİMLİK KILAVUZU

VERSİYON NO: 1.0 - 2023

BARÜ GÖRSEL KİMLİK KILAVUZU VERSİYON NO: 1.0 - 2023

Fotoğraf

Görsel kimliğin bilgilendirici ve aynı zamanda hareketli bir unsuru olan fotoğraf, üniversitenin özel bir atmosferi veya özgün bir görüntüsü olduğunu vurgulayarak görsel kimliği güçlendirmeye ve hedef kitlenin üniversitedeki yaşamı yakından tanımasını sağlar. Bu çerçevede aşağıda belirtilen standartlar ve sunulan örnek fotoğraflar ile Bartın Üniversitesinin temel değerlerini, mesajlarını ve imajını destekleyen bir örnek şablon oluşturulmuştur.

Fotoğraf Kullanımı

BARÜ Fotoğraf Stili Standartları

Görsel kimliğinin önemli bileşenlerinden biri olan fotoğraf, üniversitenin özel bir atmosferi veya özgün bir görüntüsü olduğunu vurgulayarak görsel kimliği güçlendirmeye ve hedef kitlenin üniversitedeki yaşamı yakından tanımasını sağlar.

Üniversitenin iletişim stratejilerine bağlı olarak sosyal, kültürel, sportif, tanıtım/reklam vb. gibi faaliyetlerde kullanılacak fotoğraflar görsel kimlik gereğince belirtilen standartlara uygun olmalıdır. Bu çerçevede aşağıda belirtilen standartlar ve sunulan örnek fotoğraflar, Bartın Üniversitesinin temel değerlerini, mesajlarını ve imajını destekleyen bir şablon sunmaktadır.

Responsive image

Logodan yararlanılmalı

Responsive image

Ortamlar gerçek kullanımlarıyla yansıtılmalı

Responsive image

Doğru perspektif kullanımına dikkat edilmeli

Responsive image

Yüksek kalitede netlik ve yeterli ışık olmalı

Responsive image

Doğru kadrajlama yapılmalı

Responsive image

Konuya uygun arka planlar seçilmeli

Responsive image

İlginç, farklı açılar bulunmalı

Responsive image

Gerektiğinde flu kullanımlara yer verilmeli

Responsive image

Duyguların aktarılmasına önem verilmeli

Responsive image

Alışılmışın dışında farklı ortamlar seçilmeli

Responsive image

Kameraya bakılmayan doğal ortamlar seçilmeli

Responsive image

Çözünürlük ve Boyut

Bir görüntünün baskı ya da ekran uygulamaları üzerinde doğru sonuç verebilmesi o görüntünün oluşturulduğu çözünürlük değerine bağlıdır. Pikselleşmeyi önlemek ve yüksek kalitede görüntü elde etmek için basılı uygulamalarda 300 dpi, ekran görüntüleri için ise 72 dpi standart çözünürlük değeri kullanılmalıdır.

Fotoğraf boyutu ise 3:2 en-boy oranına sahip ve piksel uzunluğu standart olarak 1200x1800 piksel olmalıdır. Belirtilen en-boy oranı görüntünün en iyi kalitede yazdırılmasında yaygın olarak kullanılan boyuttur.

Responsive image

Kaçınılması Gereken Fotoğraf Kullanımları

Bulanıklık, pikselleşme, yanlış kompozisyon, uyumsuz renk dengesi, aşırı veya az pozlama, yetersiz ışık, dikkat dağıtan nesneler gibi unsurlara sahip ve telifli, filigranlı fotoğraf kullanımlarından kaçınılmalıdır.

Responsive image

Fotoğraflarda Esnek Kırpmalar

Genellikle poster, kitap, dergi, katalog gibi baslı işler ile dijital platformlarda kullanılan görseller gibi tasarım gerektiren çalışmalarda farklı birçok fotoğraf kırpmalarına başvurulabilir. Ancak kullanılan fotoğrafın kırpma işlemi doğru ve uygun olmalıdır.

Kırpma formunun içine yerleştirilen fotoğrafın görüntülenmesi istenilen bölüm baz alınarak konunun, nesnenin ya da figürün kesilmemesine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda oluşturulan farklı kırpma formları için de uygun fotoğraf seçimine dikkat edilmelidir.

Responsive image

Biyometrik Fotoğraf Kullanımı

Biyometrik fotoğraflar, kimlik, pasaport gibi resmi belgelerde kullanılan özel gereksinimlere uygun olarak çekilen fotoğraflardır. Genellikle 5x6 cm ebatında, yüz biyometrisi ölçülerine uygun ve beyaz fonda (desensiz) çekilmiş olmalıdır.

Yanda gösterilen fotoğraflar dijital platformda üretilmiş temsili görüntülerdir. Sadece biyometrik fotoğraf standartlarını ifade etmek için kullanılmıştır.

Üniversite personelinin kimlik kartları ve kurumsal web sayfasında yer alan kişi bilgi kartları başta olmak üzere biyometrik fotoğraf kullanımı gerektiren tüm görsel materyallerde biyometrik fotoğraf gereksinimlerine uyulmalıdır.

Responsive image

© Bartın Üniversitesi 2023

Ziyaret Ediniz
bartin.edu.tr

İletişim
basin@bartin.edu.tr

Sosyal Medya
baruedutr

© Bartın Üniversitesi 2023

Ziyaret Ediniz
bartin.edu.tr

İletişim
basin@bartin.edu.tr

Sosyal Medya
baruedutr